Rozuwastatyna (Rosuvastatin) (Doustnie) Rozuwastatyna (Rosuvastatin) (roe-soo-va-STAT-in)Ten lek stosuje się w celu obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Może zmniejszać ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Ten lek jest statyną.Nazwy handlowe leku : Ten sam lek może występować pod innymi nazwami handlowymi. |
|
Kiedy nie należy stosować tego leku: Lek nie jest odpowiedni dla wszystkich osób. Nie stosuj tego leku, jeśli w przeszłości wystąpiła u Ciebie reakcja alergiczna na rozuwastatynę, cierpisz na chorobę wątroby bądź jesteś w ciąży lub karmisz piersią. |
Informacje o zażywaniu leku: Tabletka - Przyjmuj lek zgodnie z zaleceniami. Konieczna może się okazać kilkukrotna zmiana dawki w celu sprawdzenia, jaka dawka jest dla Ciebie odpowiednia.
- Tabletkę należy połykać w całości. Nie należy jej rozkruszać, przełamywać ani rozgryzać.
- Przeczytaj i przestrzegaj instrukcji dla pacjentów, dostarczanej z tym lekiem. W razie jakichkolwiek pytań porozmawiaj ze swoim lekarzem lub farmaceutą.
- Pominięta dawka: Zażyj dawkę, gdy tylko sobie o niej przypomnisz. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, zażyj ją w przewidzianym na nią czasie. W razie pominięcia dawki leku nie zażywaj dodatkowej dawki. Nie przyjmuj 2 dawek w ciągu 12 godzin.
- Przechowuj lek w zamkniętym pojemniku, w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła, wilgoci i bezpośredniego światła.
|
Leki i pokarmy, których należy unikać: Przed zastosowaniem jakiegokolwiek innego leku, w tym leków dostępnych bez recepty, witamin i ziół, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. - Niektóre leki mogą wpływać na działanie rozuwastatyny. Poinformuj swojego lekarza, jeśli zażywasz jakikolwiek z poniższych leków:
- Lek rozrzedzający krew, taki jak warfaryna (warfarin)
- Cymetydyna (Cimetidine)
- Cyklosporyna (Cyclosporine)
- Lek stosowany w leczeniu zakażeń, taki jak erytromycyna (erythromycin), flukonazol (fluconazole), itrakonazol (itraconazole), ketokonazol (ketoconazole), atazanawir/ritonawir (atazanavir/ritonavir) lub lopinawir/ritonawir (lopinavir/ritonavir)
- Niacyna (Niacin) (witamina B3)
- Spironolakton (Spironolactone)
- Jeżeli przyjmujesz środek zobojętniający kwas żołądkowy zawierający glin lub magnez, odczekaj co najmniej 2 godziny przed zażyciem rozuwastatyny.
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania tego leku: - Przyjmowanie tego leku w ciąży nie jest bezpieczne. Może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Natychmiast powiadom lekarza, jeśli zajdziesz w ciążę.
- Powiadom swojego lekarza, jeśli cierpisz na chorobę nerek, cukrzycę, niedoczynność tarczycy lub w przeszłości wystąpiły u Ciebie ból lub osłabienie mięśni. Jeśli zazwyczaj spożywasz więcej niż 2 drinki alkoholowe dziennie, poinformuj o tym swojego lekarza.
- Informuj każdego lekarza i dentystę, że zażywasz ten lek. Konieczne może okazać się zaprzestanie przyjmowania tego leku kilka dni przed operacją lub badaniami lekarskimi.
- Działanie tego leku będzie kontrolowane w badaniach laboratoryjnych zlecanych podczas regularnych wizyt u lekarza. Zgłaszaj się na wszystkie wizyty.
- Przechowuj wszystkie leki w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nigdy nie dziel się lekiem z innymi osobami.
|
Podczas stosowania tego leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane: Natychmiast skontaktuj się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z niżej wymienionych działań niepożądanych: - Reakcja alergiczna: świąd lub pokrzywka, obrzęk twarzy lub dłoni, obrzęk lub mrowienie w jamie ustnej lub gardle, ucisk w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem
- Zmiana ilości oddawanego moczu lub częstotliwości opróżniania pęcherza, mętny mocz bądź bolesne oddawanie moczu
- Mocz o ciemnym zabarwieniu lub jasne stolce, nudności, wymioty, utrata apetytu, ból brzucha albo zażółcenie skóry lub oczu
- Ból mięśni, wrażliwość uciskowa lub osłabienie
- Obrzęk dłoni, kostek lub stóp
- Nietypowe zmęczenie
|
Jeżeli zauważysz inne działania niepożądane, które Twoim zdaniem są spowodowane zażywaniem tego leku, poinformuj o nich lekarza. W sprawie działań niepożądanych zasięgnij porady swojego lekarza. Możesz zgłosić działania niepożądane Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) pod numerem 1-800-FDA-1088. |