Epinefryna (epinephrine) (Do wstrzykiwań) Epinefryna (epinephrine) (ep-i-NEF-rin)Lek ten stosuje się w leczeniu ciężkich reakcji alergicznych (w tym anafilaksji) w nagłych wypadkach. |
Adrenaclick , Adrenalin , EPINEPHrinesnap , EPIsnap , EpiPen , EpiPen Auto-Injector , EpiPen Jr Auto-Injector , Epipen 2-Pak Auto-Injector , Epipen Jr 2-Pak Auto-Injector , NovaPlus Epinephrine |
Kiedy nie należy stosować tego leku: Ciężka reakcja alergiczna może zagrażać życiu, więc nie istnieją żadne powody, dla których nie należałoby zastosować tego leku. |
Informacje o zażywaniu leku: Lek do wstrzykiwania - Lekarz powinien poinformować Cię o sposobie i momencie wstrzykiwania tego leku. Każdy zestaw do wstrzyknięć zawiera jednorazową dawkę leku przepisaną Ci przez lekarza.
- Wykonaj zastrzyk, gdy tylko wystąpią objawy ciężkiej reakcji alergicznej.
- Ten lek należy wstrzykiwać wyłącznie w mięsień po zewnętrznej stronie uda. Nigdy nie wstrzykuj leku do żyły, w dłoń, w stopę ani w mięśnie na pośladkach.
- Przeczytaj i przestrzegaj instrukcji dla pacjentów, dostarczanej z tym lekiem. W razie jakichkolwiek pytań porozmawiaj ze swoim lekarzem lub farmaceutą.
- Ten lek może być dostarczany ze szkoleniowym wstrzykiwaczem automatycznym, umożliwiającym przećwiczenie podawania leku przed faktycznym wystąpieniem reakcji alergicznej. Szkoleniowy wstrzykiwacz automatyczny ma kolor szary (w przypadku urządzenia EpiPen® lub EpiPen Jr®) bądź beżowy (w przypadku urządzenia Adrenaclick®) i nie zawiera leku ani igły.
- Nie zdejmuj niebieskiego zabezpieczenia (EpiPen® lub EpiPen Jr®) bądź szarych nasadek na końcach (Adrenaclick®) automatycznego wstrzykiwacza aż do momentu użycia urządzenia. Nie umieszczaj kciuka, palców ani dłoni na pomarańczowej (EpiPen® lub EpiPen Jr®) lub czerwonej końcówce (Adrenaclick®).
- Jeśli po pierwszym wstrzyknięciu reakcja alergiczna nie zacznie ustępować, może być konieczne wykonanie kolejnego wstrzyknięcia. Jeśli konieczne będzie wykonanie więcej niż 2 wstrzyknięć, lekarz dostarczy Ci dodatkowe dawki.
- W razie potrzeby lek można wstrzyknąć przez ubranie.
- Po wstrzyknięciu leku we wstrzykiwaczu pozostanie pewna ilość płynu. Tego leku nie można wykorzystać ponownie. Przekaż zużyty wstrzykiwacz automatyczny opiekunowi medycznemu, gdy trafisz do placówki medycznej.
- Noś ten lek zawsze ze sobą na wypadek nagłej sytuacji i wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej.
- Upewnij się, że członkowie Twojej rodziny oraz inne osoby z Twojego otoczenia wiedzą, jak wykonać wstrzyknięcie leku w sytuacji, gdy jego samodzielne podanie nie będzie możliwe.
- Sprawdzaj regularnie swoje zestawy do wstrzyknięć, aby upewnić się, że płyn nie zmienił barwy. Nie korzystaj ze wstrzykiwacza automatycznego, jeśli płyn zmienił kolor lub zawiera osad. Nie należy korzystać z przeterminowanego wstrzykiwacza automatycznego.
- Jeżeli wykonujesz wstrzyknięcie epinefryny u dziecka, dopilnuj, aby dziecko trzymało nogę nieruchomo, i ogranicz jego ruchy przed wstrzyknięciem i w trakcie wstrzyknięcia.
- Przechowuj zestaw do wstrzyknięć w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła, wilgoci i bezpośredniego działania światła. Nie przechowuj leku w lodówce, zamrażarce ani samochodzie.
- Noś automatyczny wstrzykiwacz w opakowaniu lub etui, aby zapobiec jego uszkodzeniu. Etui nie jest wodoodporne. W sytuacji jego przypadkowego upuszczenia sprawdź, czy nie doszło do uszkodzenia lub wycieku.
|
Leki i pokarmy, których należy unikać: Przed zastosowaniem jakiegokolwiek innego leku, w tym leków dostępnych bez recepty, witamin i ziół, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. - Niektóre pokarmy i leki mogą wpływać na działanie epinefryny. Poinformuj swojego lekarza, jeśli stosujesz jakikolwiek z poniższych leków:
- Digoksyna, lewotyroksyna, fentolamina
- Lek przeciwnadciśnieniowy
- Niektóre leki przeciwalergiczne (włącznie z chlorfeniraminą, difenhydraminą, trypelenaminą)
- Diuretyk (lek moczopędny)
- Leki z grupy ergotamin
- Leki przeciwdepresyjne (włącznie z inhibitorami MAO)
- Lek na zaburzenia rytmu serca
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania tego leku: - Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią bądź cierpisz na astmę, cukrzycę, chorobę serca, masz zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy lub chorobę Parkinsona, poinformuj o tym swojego lekarza.
- Ciężka reakcja alergiczna to nagły wypadek medyczny. Udaj się na oddział ratunkowy możliwie jak najszybciej, nawet jeśli po zastosowaniu leku poczujesz się lepiej.
- Nie wstrzykuj tego leku w dłonie ani stopy. W sytuacji przypadkowego wstrzyknięcia leku w dowolną część ciała inną niż udo udaj się natychmiast na oddział ratunkowy. Epinefryna zmniejsza przepływ krwi, co może spowodować uszkodzenie w obszarach z małymi naczyniami krwionośnymi, takimi jak dłonie i stopy.
- Przechowuj wszystkie leki w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nigdy nie dziel się lekiem z innymi osobami.
|
Podczas stosowania tego leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane: Natychmiast skontaktuj się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z niżej wymienionych działań niepożądanych: - Ból w klatce piersiowej
- Przyspieszone, nierówne bicie serca lub jego kołatanie
- Silne pocenie się, nudności, wymioty
- Ból, zaczerwienienie lub rozgrzanie miejsca wkłucia
- Drgawki, drżenie
- Problemy z oddychaniem
Powiadom lekarza, jeśli zauważysz u siebie poniższe, mniej poważne działania niepożądane: - Uczucie niepokoju, nerwowości, strachu lub osłabienia
- Ból głowy lub zawroty głowy
- Blada skóra
|
Jeżeli zauważysz inne działania niepożądane, które Twoim zdaniem są spowodowane zażywaniem tego leku, poinformuj o nich lekarza. W sprawie działań niepożądanych zasięgnij porady swojego lekarza. Możesz zgłosić działania niepożądane Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) pod numerem 1-800-FDA-1088. |