Neomycyna/polimyksyna B/hydrokortyzon (Do ucha) Hydrokortyzon (hye-droe-KOR-ti-sone), Neomycyna (nee-oh-MYE-sin), Polimyksyna B (pol-ee-MIX-in B) Lek ten stosuje się w leczeniu zakażeń w obrębie kanału słuchowego, a także w łagodzeniu zaczerwienienia, podrażnienia i dyskomfortu w przebiegu określonych problemów z uszami. Ten lek jest połączeniem antybiotyku i kortykosteroidu. |
Cortisporin |
Kiedy nie należy stosować tego leku: Nie stosuj tego leku, jeśli w przeszłości wystąpiła u Ciebie reakcja alergiczna na neomycynę, polimyksynę B lub hydrokortyzon albo jeśli masz infekcję wywołaną przez wirusa (np. opryszczki lub ospy wietrznej). |
Informacje o zażywaniu leku: Płyn, Krople - Twój lekarz powie Ci, jaką ilość leku należy przyjąć. Nie przyjmuj większej ilości niż zalecana.
- Ten lek należy podawać wyłącznie do ucha. Nie połykaj leku ani nie wprowadzaj go do oczu.
- Przed użyciem leku i po zakończeniu aplikacji umyj ręce mydłem i wodą. Lekarz może zalecić wyczyszczenie i osuszenie zewnętrznego kanału słuchowego przed zastosowaniem kropli do uszu za pomocą specjalnego jałowego aplikatora wykonanego z bawełny. Przeczytaj uważnie te wskazówki i zastosuj się do nich. W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się ze swoim lekarzem.
- Mocno wstrząśnij butelką z zawiesiną kropli do uszu bezpośrednio przed każdym użyciem.
- Zdejmij pokrywkę. Nie dotykaj końcówką zakraplacza żadnej powierzchni, w tym powierzchni ucha.
- Połóż się lub odchyl głowę na bok. W przypadku dziecka delikatnie odciągnij płatek ucha do dołu i ku tyłowi, aby wyprostować kanał słuchowy. W celu wyprostowania kanału słuchowego u osoby dorosłej pociągnij płatek ucha do góry i ku tyłowi.
- Wprowadź do ucha zaleconą liczbę kropli. Trzymaj przechyloną głowę przez kilka minut lub umieść w uchu bawełniany wacik.
- Możliwe, że będziesz korzystać ze specjalnego tamponu bawełnianego nasączonego lekiem i wprowadzanego do ucha. Jeśli konieczne będzie zastosowanie tamponu, lekarz powie Ci, jak należy go używać i jak długo powinien znajdować się w uchu.
- Nie przemywaj zakraplacza.
- Tego leku nie należy stosować dłużej niż przez 10 dni.
|
Leki i pokarmy, których należy unikać:
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek innego leku, w tym leków dostępnych bez recepty, witamin i ziół, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą.
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania tego leku: - Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią albo w przeszłości wystąpiło u Ciebie pęknięcie błony bębenkowej lub inne problemy z uszami, poinformuj o tym swojego lekarza.
- Ten lek w postaci roztworu zawiera pirosiarczyn potasu. Poinformuj swojego lekarza przed rozpoczęciem stosowania tego leku, jeśli w przeszłości wystąpiła u Ciebie reakcja alergiczna na siarczyny.
- Działanie tego leku i postępy leczenia będą kontrolowane podczas regularnych wizyt u lekarza. Zgłaszaj się na wszystkie wizyty.
- Jeśli po upływie 7 dni objawy nie ulegną poprawie lub nasilą się, skontaktuj się z lekarzem.
|
Podczas stosowania tego leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane: Natychmiast skontaktuj się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z niżej wymienionych działań niepożądanych: - Reakcja alergiczna: świąd lub pokrzywka, obrzęk twarzy lub dłoni, obrzęk lub mrowienie w jamie ustnej lub gardle, ucisk w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem
- Zaburzenia słuchu, dzwonienie lub uczucie pełności w uszach.
- Zmiany ilości oddawanego moczu lub częstotliwości opróżniania pęcherza.
- Silne zawroty głowy lub utrata równowagi.
- Wysypka skórna, zaczerwienienie, obrzęk lub silny świąd w uchu lub wokół niego.
Powiadom lekarza, jeśli zauważysz u siebie poniższe, mniej poważne działania niepożądane: - Łagodne uczucie szczypania, pieczenia lub dyskomfortu w uchu.
|
Jeżeli zauważysz inne działania niepożądane, które Twoim zdaniem są spowodowane zażywaniem tego leku, poinformuj o nich lekarza. W sprawie działań niepożądanych zasięgnij porady swojego lekarza. Możesz zgłosić działania niepożądane Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) pod numerem 1-800-FDA-1088. |