Montelukast (Doustnie) Montelukast (mon-te-LOO-kast)Zapobiega atakom astmy i leczy alergie. |
Singulair |
Kiedy nie należy stosować tego leku: Lek nie jest odpowiedni dla wszystkich osób. Nie stosuj tego leku, jeśli w przeszłości wystąpiła u Ciebie reakcja alergiczna na montelukast. |
Informacje o zażywaniu leku: Saszetka, Tabletka, Tabletka do żucia - Twój lekarz powie Ci, jaką ilość leku należy przyjąć. Nie przyjmuj większej ilości niż zalecana.
- Przeczytaj i przestrzegaj instrukcji dla pacjentów, dostarczanej z tym lekiem. W razie jakichkolwiek pytań porozmawiaj ze swoim lekarzem lub farmaceutą.
- Granulki doustne: Otwórz saszetkę tuż przed zażyciem. Granulki doustne można podawać na trzy sposoby.
- Umieść granulki doustne bezpośrednio na łyżce, a następnie podaj do ust.
- Wymieszaj granulki z mlekiem modyfikowanym lub mlekiem z piersi, chłodnym lub o temperaturze pokojowej. Nie mieszaj granulek z żadnym innym płynem.
- Wymieszaj granulki z musem jabłkowym, tartą marchewką, ryżem lub lodami. Nie mieszaj granulek z innym rodzajem miękkiego pożywienia.
- Lek należy zażyć niezwłocznie po zmieszaniu z mlekiem modyfikowanym, mlekiem z piersi lub pokarmem. Nie przechowuj zmieszanego leku w celu późniejszego użycia.
- Pominięta dawka: Zażyj dawkę, gdy tylko sobie o niej przypomnisz. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, zażyj ją w przewidzianym na nią czasie. W razie pominięcia dawki leku nie zażywaj dodatkowej dawki.
- Przechowuj lek w oryginalnym pojemniku, w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła i bezpośredniego światła.
|
Leki i pokarmy, których należy unikać:
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek innego leku, w tym leków dostępnych bez recepty, witamin i ziół, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą.
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania tego leku: - Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią bądź cierpisz na chorobę wątroby, schorzenie zwane fenyloketonurią (PKU) lub masz alergię na aspirynę, poinformuj o tym swojego lekarza.
- Ten lek nie powstrzyma ataku astmy, który już się zaczął. Twój lekarz może przepisać inny lek na nagły atak astmy.
- Jeśli stosujesz lek kortykosteroidowy kontrolujący astmę, przyjmuj go zgodnie z zaleceniami swojego lekarza.
- Jeśli którykolwiek z Twoich leków na astmę wydaje się działać mniej skutecznie niż zwykle, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Nie zmieniaj dawek ani nie przestawaj zażywać leków bez konsultacji z lekarzem.
- U niektórych osób ten lek może powodować pobudzenie, dezorientację, rozdrażnienie lub nierozważne zachowanie. Może również powodować depresję lub myśli samobójcze. Poinformuj swojego lekarza, jeśli zaobserwujesz u siebie nietypowe myśli lub zachowania, które Cię niepokoją.
- Ten lek może wywoływać zawroty głowy lub senność. Nie prowadź pojazdów ani nie wykonuj żadnych czynności, które mogą być niebezpieczne, zanim nie przekonasz się, jak lek działa na Ciebie.
- Przechowuj wszystkie leki w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nigdy nie dziel się lekiem z innymi osobami.
|
Podczas stosowania tego leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane: Natychmiast skontaktuj się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z niżej wymienionych działań niepożądanych: - Reakcja alergiczna: świąd lub pokrzywka, obrzęk twarzy lub dłoni, obrzęk lub mrowienie w jamie ustnej lub gardle, ucisk w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem
- Tworzenie się pęcherzy na skórze, łuszczenie się skóry lub czerwona wysypka
- Ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, szybkie lub nierówne tętno
- Drętwienie lub mrowienie dłoni, ramion, nóg lub stóp
- Ból i obrzęk w obrębie zatok
- Niepokój, lęk, drażliwość, zmiany nastroju lub zachowania albo myśli o skrzywdzeniu siebie bądź innych
- Nagły i silny ból żołądka, nudności, wymioty, gorączka, oszołomienie
- Nietypowe krwawienie lub zasinienie
Powiadom lekarza, jeśli zauważysz u siebie poniższe, mniej poważne działania niepożądane: - Kaszel, ból gardła lub objawy grypy
- Ból głowy
|
Jeżeli zauważysz inne działania niepożądane, które Twoim zdaniem są spowodowane zażywaniem tego leku, poinformuj o nich lekarza. W sprawie działań niepożądanych zasięgnij porady swojego lekarza. Możesz zgłosić działania niepożądane Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) pod numerem 1-800-FDA-1088. |