Lanzoprazol (Lansoprazole) (Doustnie) Lanzoprazol (Lansoprazole) (lan-SOE-pra-zole)Stosuje się go w leczeniu wrzodów żołądka, uszkodzeń przełyku, refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD) i nadmiaru kwasu w żołądku. Ten lek jest inhibitorem pompy protonowej (PPI). |
First-Lansoprazole , Heartburn Treatment 24 Hour , Prevacid , Prevacid SoluTab , Prevpac , Rite Aid Lansoprazole , Topcare Lansoprazole , Triple Therapy |
Kiedy nie należy stosować tego leku: Lek nie jest odpowiedni dla wszystkich osób. Nie stosuj tego leku, jeśli w przeszłości wystąpiła u Ciebie reakcja alergiczna na lanzoprazol. |
Informacje o zażywaniu leku: Kapsułka o opóźnionym uwalnianiu, Płyn, Saszetka, Tabletka rozpadająca się w ustach, opóźnione uwalnianie - Twój lekarz powie Ci, jaką ilość leku należy przyjąć. Nie przyjmuj większej ilości niż zalecana.
- Jeśli zażywasz lek wydawany bez recepty, stosuj się do zaleceń zawartych w ulotce dołączonej do leku.
- Zażywaj ten lek przed jedzeniem i przez cały czas trwania leczenia, nawet jeśli po kilku dniach zaczniesz czuć się lepiej.
- Kapsułka: Kapsułkę należy połykać w całości. Nie należy jej przełamywać, rozkruszać ani rozgryzać.
- Jeśli nie możesz przełknąć kapsułki, otwórz ją i wymieszaj zawartość z łyżką musu jabłkowego, puddingu Ensure®, twarogu, jogurtu lub przetartych gruszek. Możesz użyć również 1/4 kubka (60 mililitrów [ml]) soku jabłkowego, pomarańczowego lub pomidorowego. Natychmiast połknij mieszaninę, bez żucia. Jeżeli używasz soku, napełnij kubek sokiem jeszcze 2 razy i wypij, aby mieć pewność, że przyjęta została cała dawka.
- Przygotowanie do podania przez zgłębnik:
- Otwórz kapsułkę i wymieszaj jej zawartość z 40 ml soku jabłkowego. Nie używaj innych płynów.
- Wstrzyknij lub wlej mieszankę do zgłębnika.
- Przepłucz zgłębnik dodatkową porcją soku jabłkowego, aby mieć pewność, że przyjęta została cała dawka.
- Tabletka: Przed wzięciem tabletki osusz ręce. Nie rozkruszaj, nie przełamuj ani nie przecinaj tabletki. Umieść tabletkę na języku i pozwól się jej rozpuścić. Gdy tylko tabletka się rozpuści, połknij ją natychmiast.
- Przygotowanie do podania strzykawką doustną:
- Umieść tabletkę w strzykawce doustnej. Dodaj 4 ml wody w przypadku tabletki 15 miligramów (mg) lub 10 ml w przypadku tabletki 30 mg.
- Delikatnie wstrząsaj strzykawką do rozpuszczenia tabletki.
- Zażyj mieszaninę w ciągu 15 minut.
- Aby zagwarantować podanie pełnej dawki, napełnij ponownie strzykawkę wodą. Użyj 2 ml wody w przypadku tabletki 15 mg lub 5 ml w przypadku tabletki 30 mg. Wstrząśnij ostrożnie strzykawką i podaj mieszaninę.
- Przygotowanie do podania przez zgłębnik:
- Umieść tabletkę w strzykawce. Dodaj 4 ml wody w przypadku tabletki 15 mg lub 10 ml w przypadku tabletki 30 mg.
- Delikatnie wstrząsaj strzykawką do rozpuszczenia tabletki.
- Wstrzyknij lub wlej mieszankę do zgłębnika w ciągu 15 minut.
- Napełnij strzykawkę 5 ml wody i delikatnie potrząśnij. Przepłucz zgłębnik wodą, aby zagwarantować podanie pełnej dawki.
- Do tego leku powinna być dołączona ulotka zawierająca informacje dla pacjenta. Poproś farmaceutę o kopię, jeśli jej nie posiadasz.
- Pominięta dawka: Zażyj dawkę, gdy tylko sobie o niej przypomnisz. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, zażyj ją w przewidzianym na nią czasie. W razie pominięcia dawki leku nie zażywaj dodatkowej dawki.
- Przechowuj lek w zamkniętym pojemniku, w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła, wilgoci i bezpośredniego światła.
|
Leki i pokarmy, których należy unikać: Przed zastosowaniem jakiegokolwiek innego leku, w tym leków dostępnych bez recepty, witamin i ziół, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. - Lanzoprazol wpływa na trawienie i może zaburzać działanie innych leków. Poinformuj swojego lekarza, jeśli równocześnie zażywasz jakikolwiek z poniższych leków:
- Ampicylina, atazanawir, digoksyna, erlotynib, ketokonazol, metotreksat, mykofenolan mofetylu, nelfinawir, takrolimus, teofilina
- Lek rozrzedzający krew (taki jak warfaryna (warfarin))
- Diuretyk (lek moczopędny)
- Preparaty żelaza
- Jeżeli równocześnie stosujesz sukralfat (sucralfate), zażyj lanzoprazol 30 minut przed zażyciem sukralfatu.
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania tego leku: - Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią bądź cierpisz na chorobę wątroby, osteoporozę lub fenyloketonurię (PKU), poinformuj o tym swojego lekarza.
- Ten lek może powodować następujące problemy:
- Problemy z nerkami
- Niski poziom witaminy B12 lub magnezu we krwi
- Zwiększone ryzyko złamania w okolicy stawu biodrowego, nadgarstka albo w obrębie kręgosłupa
- Ten lek może powodować biegunkę. Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli biegunka się nasila, nie ustępuje lub widać w niej krew. Nie zażywaj żadnych leków przeciwbiegunkowych, dopóki nie skonsultujesz się z lekarzem. Biegunka może wystąpić w okresie 2 miesięcy lub dłuższym po zakończeniu przyjmowania leku.
- Informuj każdego lekarza i dentystę, że zażywasz ten lek. Zażywanie tego leku może mieć wpływ na wyniki badań lekarskich.
- Działanie tego leku i postępy leczenia będą kontrolowane podczas regularnych wizyt u lekarza. Zgłaszaj się na wszystkie wizyty.
- Przechowuj wszystkie leki w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nigdy nie dziel się lekiem z innymi osobami.
|
Podczas stosowania tego leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane: Natychmiast skontaktuj się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z niżej wymienionych działań niepożądanych: - Reakcja alergiczna: świąd lub pokrzywka, obrzęk twarzy lub dłoni, obrzęk lub mrowienie w jamie ustnej lub gardle, ucisk w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem
- Tworzenie się pęcherzy na skórze, łuszczenie się skóry lub czerwona wysypka
- Gorączka, ból stawów, obrzęki, nietypowy wzrost masy ciała, zmiana ilości wydalanego moczu lub częstotliwości opróżniania pęcherza
- Napady drgawkowe, zawroty głowy, szybkie lub nieregularne bicie serca, skurcze lub drżenie mięśni
- Silna, nieustępująca biegunka, skurcze żołądka, gorączka
|
Jeżeli zauważysz inne działania niepożądane, które Twoim zdaniem są spowodowane zażywaniem tego leku, poinformuj o nich lekarza. W sprawie działań niepożądanych zasięgnij porady swojego lekarza. Możesz zgłosić działania niepożądane Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) pod numerem 1-800-FDA-1088. |