Karyzoprodol (Carisoprodol) (Doustnie) Karyzoprodol (Carisoprodol) (kar-eye-soe-PROE-dol)Ten lek stosuje się w leczeniu bólu i sztywności wywołanych przez skurcze mięśni. |
Soma |
Kiedy nie należy stosować tego leku: Lek nie jest odpowiedni dla wszystkich osób. Nie stosuj go, jeśli kiedykolwiek wcześniej wystąpiła u Ciebie reakcja alergiczna na karyzoprodol (carisoprodol), meprobamat (meprobamate) lub tybamat (tybamate), lub jeżeli w przeszłości występowała u Ciebie porfiria. |
Informacje o zażywaniu leku: Tabletka - Twój lekarz powie Ci, jaką ilość leku należy przyjąć. Nie przyjmuj większej ilości niż zalecana.
- Najlepiej przyjmować ten lek podczas posiłku lub popijać go mlekiem.
- Lek nie jest przeznaczony do stosowania długoterminowego. Ten lek należy zażywać wyłącznie przez 2–3 tygodnie.
- Pominięta dawka: Zażyj dawkę, gdy tylko sobie o niej przypomnisz. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, zażyj ją w przewidzianym na nią czasie. W razie pominięcia dawki leku nie zażywaj dodatkowej dawki.
- Przechowuj lek w zamkniętym pojemniku, w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła, wilgoci i bezpośredniego światła.
|
Leki i pokarmy, których należy unikać: Przed zastosowaniem jakiegokolwiek innego leku, w tym leków dostępnych bez recepty, witamin i ziół, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. - Niektóre leki mogą wpływać na działanie karyzoprodolu. Poinformuj swojego lekarza, jeśli zażywasz jakikolwiek z poniższych leków:
- fluwoksamina (fluvoxamine)
- omeprazol (omeprazole)
- rifampina (rifampin)
- Dziurawiec
- Nie pij alkoholu podczas stosowania tego leku. Skonsultuj się ze swoim lekarzem przed zastosowaniem innych leków, które powodują ospałość, takich jak leki antyalergiczne lub narkotyczne środki uśmierzające ból.
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania tego leku: - Poinformuj swojego lekarza, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, cierpisz na chorobę nerek lub wątroby, występują u Ciebie napady padaczkowe albo stwierdzono u Ciebie nadużywanie narkotyków lub uzależnienie od nich w przeszłości.
- Karyzoprodol może powodować zawroty głowy, ospałość lub niewyraźne widzenie. Nie prowadź pojazdów ani nie wykonuj żadnych czynności, które mogą być niebezpieczne, zanim nie przekonasz się, jak lek działa na Ciebie.
- Ten lek może uzależniać. Nie zażywaj więcej niż przepisana dawka. Jeżeli masz wrażenie, że lek nie działa, skontaktuj się z lekarzem.
- Nie przerywaj nagle stosowania tego leku. Przed całkowitym odstawieniem leku lekarz zleci stopniowe zmniejszanie dawki.
- Jeśli objawy nie ustąpią lub nasilą się, skontaktuj się z lekarzem.
- Przechowuj wszystkie leki w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nigdy nie dziel się lekiem z innymi osobami.
|
Podczas stosowania tego leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane: Natychmiast skontaktuj się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z niżej wymienionych działań niepożądanych: - Reakcja alergiczna: świąd lub pokrzywka, obrzęk twarzy lub dłoni, obrzęk lub mrowienie w jamie ustnej lub gardle, ucisk w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem
- Zmiany widzenia
- Przyspieszone, nierówne bicie serca lub jego kołatanie
- Oszołomienie, omdlenie lub silne osłabienie
- Napady padaczkowe
- Problemy z oddychaniem
Powiadom lekarza, jeśli zauważysz u siebie poniższe, mniej poważne działania niepożądane: - Ból głowy
- Problemy ze snem
|
Jeżeli zauważysz inne działania niepożądane, które Twoim zdaniem są spowodowane zażywaniem tego leku, poinformuj o nich lekarza. W sprawie działań niepożądanych zasięgnij porady swojego lekarza. Możesz zgłosić działania niepożądane Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) pod numerem 1-800-FDA-1088. |