O TYM MUSISZ WIEDZIEĆ: Czym jest poparzenie słoneczne? Do poparzenia słonecznego dochodzi, gdy skóra zostaje uszkodzona przez działanie promieniowania ultrafioletowego (UV). Promieniowanie UV jest emitowane przez słońce oraz urządzenia, takie jak solaria. Co zwiększa moje ryzyko poparzenia słonecznego? - Określone leki może powodować nadwrażliwość skóry na światło słoneczne. Skontaktuj się ze swoim opiekunem, aby uzyskać informacje o lekach, które mogą zwiększać u Ciebie ryzyko poparzenia słonecznego.
- Długotrwałe narażenie na promieniowanie ultrafioletowe (UV) zwiększa Twoje ryzyko. Im dłużej skóra jest wystawiona na działanie promieni UV, tym większe jest ryzyko poparzenia słonecznego.
- Karnacja skóry, która jest bardzo jasna lub blada zwiększa Twoje ryzyko poparzenia słonecznego.
- Pora dnia może zwiększyć ryzyko. Między godziną 10:00 i 15:00 słońce jest ostrzejsze i emituje więcej promieniowania UV.
- Skóra, która nie jest chroniona, jest bardziej podatna na oparzenia. Ryzyko zwiększa się, gdy nie chronisz skóry, stosując kremy ochronne i nosząc odpowiednią odzież.
Jakie są oznaki i objawy poparzenia słonecznego? Znaki i objawy mogą pojawić się, gdy człowiek jest narażony na promienie UV. Mogą one również pojawić się kilka godzin później. Objawy mogą pogorszyć się po 12–24 godzinach. Możesz mieć niektóre z następujących objawów: - Zaczerwienienie skóry
- Ból lub uczucie pieczenia
- Obrzęk i uczucie ucisku
- Pęcherze
- Swędzenie
- Łuszczenie i schodzenie skóry
Jak diagnozuje się poparzenie słoneczne? Opiekun medyczny spyta o Twoje objawy oraz przeprowadzi badanie. Może spytać, jak często oraz jak długo przebywasz na słońcu lub w solarium. Może również spytać, czy chronisz skórę, stosując kremy ochronne i nosząc odpowiednią odzież. Może on zadać pytanie, czy ktoś w Twojej rodzinie szybko się opala lub czy zachorował na nowotwór skóry. Poinformuj opiekuna o wszystkich przyjmowanych lekach oraz o innych faktach związanych z Twoim zdrowiem. Jak leczy się poparzenia słoneczne? Konieczne będzie unikanie słońca i przebywania w solarium. Leczenie może złagodzić objawy: - Przyłóż zimny okład. Zimny okład lub mokry ręcznik może mieć kojące działanie na skórę.
- Bierz tylko krótkie kąpiele lub prysznice. Kąp się lub bierz prysznic w letniej wodzie. Aby zapobiec podrażnieniom skóry, do wody do kąpieli dodaj płatki owsiane, sodę kuchenną lub mąkę kukurydzianą.
- Używaj balsamów lub żeli w celu utrzymania nawilżenia skóry. Do tej grupy należą takie produkty, jak wyciąg z aloesu, wazelina kosmetyczna oraz maści. Mogą one ułatwić schłodzenie skóry, zmniejszając ból i zaczerwienienie. Zapytaj, które produkty są dla Ciebie odpowiednie.
- Pij płyny zgodnie z zaleceniami. Umożliwi to zapobieżenie odwodnieniu. Spytaj o ilość płynów, jakie należy przyjmować każdego dnia, i o to, które z nich będą odpowiednie dla Ciebie.
- Leki:
- Acetaminofen jest stosowany w celu zmniejszenia bólu. Zażycie zbyt dużej dawki acetaminofenu może uszkodzić wątrobę. Przeczytaj ulotki dołączone do leków, aby zapoznać się z substancją czynną każdego leku, który zażywasz. Porozmawiaj ze swoim opiekunem medycznym, zanim zażyjesz więcej niż jeden lek zawierający acetaminofen. Jeżeli przyjmujesz przepisane leki przeciwbólowe, skonsultuj się przed zażyciem leku dostępnego bez recepty.
- NLPZ, takie jak ibuprofen, pomagają zmniejszać obrzęk i ból, a także obniżać gorączkę. Ten lek jest dostępny na receptę lub bez przepisu lekarza. U niektórych osób NLPZ mogą spowodować krwawienie z żołądka lub schorzenia nerek. Jeśli stosujesz lek rozrzedzający krew, koniecznie zapytaj swojego opiekuna medycznego, czy leki NLPZ są dla Ciebie bezpieczne. Zawsze czytaj zalecenia umieszczone na etykiecie leku i stosuj się do nich.
- Steroidy zmniejszają zaczerwienienie, ból i obrzęk. Leki te można podawać w postaci tabletek lub balsamu stosowanego bezpośrednio na miejsca, które uległy poparzeniu słonecznemu.
Jak unikać poparzenia słonecznego? - Stosuj krem ochronny z wysokim filtrem SPF, co najmniej 15. Nałóż krem na 15–30 minut przed wyjściem na zewnątrz, a później smaruj nim skórę co 2 godziny. Jeśli zmyjesz warstwę kremu podczas pływania, spocisz się lub wytrzesz ręcznikiem, musisz ponownie posmarować skórę kremem.
- Noś odpowiednią odzież zatrzymującą promieniowanie UV. Mogą to być ciemne, luźne ubrania wykonane z gęsto tkanych materiałów. Ochronę przed promieniowaniem UV stanowią również spodnie, koszule z długim rękawem, kapelusze z szerokim rondem oraz okulary przeciwsłoneczne.
- Pomiędzy godziną 10:00 a 15:00 nie wychodź na zewnątrz. Pozwoli to uniknąć najwyższego poziomu promieniowania UV.
- Ogranicz ekspozycję. Nie przebywaj na świeżym powietrzu lub w solarium przez długi czas.
- Spytaj o suplementy witaminowe. Witaminy A, C oraz E mogą pomóc w ochronie skóry przed promieniowaniem UV.
Kiedy muszę natychmiast zgłosić się do lekarza? - Na skórze tworzą się pęcherze, które pękają lub krwawią.
- Masz zawroty głowy, odczuwasz osłabienie lub mdlejesz.
- Pojawił się ból głowy, który nie ustępuje po zażyciu leków przeciwbólowych.
- Masz problem z myśleniem lub zapamiętywaniem.
Kiedy należy się skontaktować z opiekunem medycznym? - Masz gorączkę.
- Po użyciu kremu ochronnego Twoja skóra jest zaczerwieniona i swędzi.
- Pojawił się u Ciebie nowy pieprzyk lub jeden z istniejących zmienił kolor, kształt bądź rozmiar.
- Odczuwasz suchość w ustach i silne pragnienie, a Twoja skóra jest wysuszona.
- Masz pytania lub obawy związane ze swoim schorzeniem lub leczeniem.
|