O TYM MUSISZ WIEDZIEĆ: Czym jest gorączka? Gorączka to podwyższenie temperatury ciała powyżej 38°C (100,4°F). Co najczęściej powoduje gorączkę? Przyczyna gorączki może być nieznana. Mówi się wtedy o gorączce o nieustalonej etiologii. Diagnozuje się ją, gdy temperatura powyżej 38,3°C (100,9°F) utrzymuje się przez co najmniej 3 tygodnie. Do najczęstszych czynników występowania gorączki należą: - Infekcja wywołana przez wirusy lub bakterie
- Choroba zapalna, taka jak zapalenie stawów
- Ostre objawy zespołu odstawienia alkoholu lub narkotyków
Jakie inne oznaki lub objawy mogą wystąpić? - Dreszcze
- Sztywność mięśni
- Utrata masy ciała
- Nadmierna potliwość w nocy
- Gorączka, która pojawia się i znika
- Gorączka, która jest bardziej nasilona rano.
Jak diagnozuje się przyczynę gorączki? Opiekun medyczny spyta, kiedy pojawiła się gorączka i jak była wysoka. Zapyta też, czy nie pojawiły się inne objawy bądź oznaki zakażenia. Sprawdzi, czy na szyi nie pojawiły się guzki, i osłucha klatkę piersiową, aby sprawdzić pracę serca i płuc. Poinformuj o przebytych niedawno operacjach lub infekcjach. Poinformuj też o innych chorobach, na przykład cukrzycy. Może również zajść potrzeba przeprowadzenia badań z krwi lub moczu w celu sprawdzenia, czy nie doszło do infekcji. Zapytaj o inne badania, które mogą być konieczne, jeśli wyniki badań krwi i moczu nie wyjaśnią przyczyny gorączki. Jak leczy się gorączkę? - Ibuprofen lub acetaminofen mogą pomóc obniżyć gorączkę. Są dostępne bez recepty. Spytaj swojego opiekuna medycznego, jaką dawkę leku należy zażyć i kiedy ją przyjąć. Przestrzegaj zaleceń. Nieprawidłowe przyjmowanie tych leków może spowodować krwawienie z żołądka. Ibuprofen może doprowadzić do uszkodzenia nerek. Acetaminofen może spowodować uszkodzenie wątroby.
- Antybiotyki mogą być podawane w celu leczenia infekcji spowodowanych przez bakterie.
W jaki sposób mogę leczyć gorączkę? - Weź kąpiel w chłodnej lub letniej wodzie.
- Stosuj worek z lodem owinięty w niewielki ręcznik lub zwilż ściereczkę chłodną wodą. Umieść woreczek lub ściereczkę na czole lub na karku.
- Pij więcej płynów. Spytaj swojego opiekuna medycznego o ilość płynów, jakie należy przyjmować każdego dnia, i które z nich będą odpowiednie dla Ciebie. Może być również konieczne picie doustnych płynów nawadniających (DPN). Doustny płyn nawadniający (DPN) zapewnia Ci prawidłową ilość wody, soli mineralnych i cukru — potrzebnych do uzupełnienia płynów ustrojowych.
Kiedy muszę natychmiast zgłosić się do lekarza? - Gorączka nie ustępuje lub nasila się po leczeniu.
- Sztywnieje Ci szyja lub odczuwasz silny ból głowy.
- Masz uczucie splątania. Tracisz możliwość jasnego myślenia lub zapamiętywania.
- Twoje serce bije szybciej niż zazwyczaj, nawet po leczeniu.
- Występuje u Ciebie duszność lub odczuwasz ból w klatce piersiowej podczas oddychania.
- Nie oddajesz moczu lub oddajesz jedynie niewielką ilość.
- Twoje usta, skóra lub paznokcie zsiniały.
Kiedy należy się skontaktować z opiekunem medycznym? - Odczuwasz ból brzucha lub masz wzdęcia.
- Masz nudności lub wymiotujesz.
- Odczuwasz ból lub pieczenie w trakcie oddawania moczu lub ból pleców.
- Masz pytania lub obawy związane ze swoim schorzeniem lub leczeniem.
|
WYRAŻENIE ZGODY NA LECZENIE: Masz prawo do udziału w planowaniu swojego leczenia. Dowiedz się więcej na temat swojej choroby i sposobów jej leczenia. Przedyskutuj opcje leczenia z opiekunami medycznymi, aby móc podjąć decyzję odnośnie do leczenia, które chcesz otrzymać. Zawsze masz prawo do odmowy leczenia. |