Karbidopa/lewodopa (Doustnie) Karbidopa (kar-bi-DOE-pa), Lewodopa (lee-voe-DOE-pa)Lek ten stosuje się w leczeniu objawów choroby Parkinsona. |
Rytary , Sinemet 10-100 , Sinemet 25-100 , Sinemet 25-250 , Sinemet CR |
Kiedy nie należy stosować tego leku: Lek nie jest odpowiedni dla wszystkich osób. Nie stosuj tego leku, jeśli w przeszłości wystąpiła u Ciebie reakcja alergiczna na karbidopę lub lewodopę bądź cierpisz na jaskrę z wąskim kątem przesączania, zmiany skórne lub w przeszłości wystąpił u Ciebie rak skóry. |
Informacje o zażywaniu leku: Kapsułka o przedłużonym działaniu, Tabletka, Tabletka rozpuszczalna, Tabletka o przedłużonym działaniu - Przyjmuj lek zgodnie z zaleceniami. Konieczna może się okazać kilkukrotna zmiana dawki w celu sprawdzenia, jaka dawka jest dla Ciebie odpowiednia.
- Ten lek zacznie działać dopiero po pewnym czasie, jeśli przyjmiesz go wraz z posiłkiem bogatym w tłuszcze lub białko. Zapytaj lekarza lub farmaceutę, czy ten lek należy przyjmować godzinę, czy 2 godziny przed posiłkiem.
- Tabletka rozpadająca się w ustach: Tabletki można dotykać wyłącznie suchymi rękami. Nie wyjmuj tabletki z butelki aż do momentu jej zażycia. Umieść tabletkę na języku, gdzie szybko ulegnie rozpuszczeniu.
- Kapsułka lub tabletka o przedłużonym uwalnianiu: Kapsułkę lub tabletkę należy połykać w całości. Nie należy jej rozkruszać, przełamywać ani rozgryzać.
- Jeśli nie możesz przełknąć kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, możesz ją otworzyć i przesypać lek do małej ilości miękkiego pożywienia, np. budyniu, jogurtu lub musu jabłkowego. Po dokładnym wymieszaniu połknij papkę bez przeżuwania.
- Pominięta dawka: Zażyj dawkę, gdy tylko sobie o niej przypomnisz. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, zażyj ją w przewidzianym na nią czasie. W razie pominięcia dawki leku nie zażywaj dodatkowej dawki.
- Przechowuj lek w zamkniętym pojemniku, w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła, wilgoci i bezpośredniego światła.
|
Leki i pokarmy, których należy unikać: Przed zastosowaniem jakiegokolwiek innego leku, w tym leków dostępnych bez recepty, witamin i ziół, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. - Nie zażywaj tego leku w przypadku przyjmowania w ciągu ostatnich 14 dni inhibitora MAO.
- Niektóre pokarmy i leki mogą wpływać na działanie karbidopy/lewodopy. Poinformuj swojego lekarza, jeśli stosujesz jakikolwiek z poniższych leków:
- Izoniazyd, metoklopramid, papaweryna, fenytoina, rezerpina, rysperydon, tetrabenazyna
- Lek fenotiazynowy (taki jak chlorpromazyna, perfenazyna, prometazyna, prochlorperazyna, tiorydazyna)
- Lek przeciwnadciśnieniowy
- Lek stosowany w leczeniu depresji lub choroby psychicznej
- Poinformuj lekarza, jeśli stosujesz suplementy mineralne lub preparaty multiwitaminowe z żelazem.
- Poinformuj lekarza, jeśli stosujesz substancje powodujące senność. Przykładami takich substancji są leki antyalergiczne, narkotyczne środki uśmierzające ból i alkohol.
|
Ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania tego leku: - Poinformuj swojego lekarza, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią bądź cierpisz na chorobę nerek lub wątroby, masz zaburzenia endokrynologiczne, problemy z płucami lub oddychaniem (takie jak astma), zaburzenia snu, problemy z sercem lub naczyniami krwionośnymi, zaburzenia rytmu serca lub jeśli w przeszłości wystąpił u Ciebie zawał serca. Jeśli cierpisz na jaskrę z wąskim kątem przesączania, fenyloketonurię lub w przeszłości występowała u Ciebie choroba wrzodowa żołądka lub choroba psychiczna, poinformuj o tym lekarza.
- Ten lek może powodować następujące problemy:
- Dyskineza (problemy z kontrolowaniem ruchów)
- Podwyższone ryzyko raka skóry
- Nietypowe zmiany myśli lub zachowania, takie jak nieodparta potrzeba uprawiania hazardu lub zwiększony popęd seksualny
- Ten lek może wywoływać zawroty głowy, senność lub nawet spowodować nagłe zaśnięcie. Może do tego dojść podczas prowadzenia samochodu, jedzenia lub rozmowy. W takim przypadku natychmiast poinformuj lekarza. Nie prowadź pojazdów ani nie wykonuj żadnych czynności, które mogą być niebezpieczne, zanim nie przekonasz się, jak lek działa na Ciebie.
- Jeśli przyjmujesz już lewodopę, przerwij jej stosowanie na co najmniej 12 godzin przed zażyciem skojarzenia karbidopy i lewodopy.
- Ten lek może spowodować ciemnoczerwone, brązowe lub czarne zabarwienie śliny, potu lub moczu. Nie jest to powód do niepokoju, jednak może powodować powstawanie plam na ubraniach.
- Nie przerywaj nagle stosowania tego leku. Przed całkowitym odstawieniem leku lekarz zleci stopniowe zmniejszanie dawki.
- Informuj każdego lekarza i dentystę, że zażywasz ten lek. Zażywanie tego leku może mieć wpływ na wyniki badań lekarskich.
- Działanie tego leku i postępy leczenia będą kontrolowane podczas regularnych wizyt u lekarza. Zgłaszaj się na wszystkie wizyty.
- Przechowuj wszystkie leki w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nigdy nie dziel się lekiem z innymi osobami.
|
Podczas stosowania tego leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane: Natychmiast skontaktuj się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z niżej wymienionych działań niepożądanych: - Reakcja alergiczna: świąd lub pokrzywka, obrzęk twarzy lub dłoni, obrzęk lub mrowienie w jamie ustnej lub gardle, ucisk w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem
- Ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, szybkie lub nierówne bicie serca
- Zachowanie kompulsywne lub silne potrzeby, których nie potrafisz kontrolować
- Zasypianie w trakcie wykonywania czynności
- Niekontrolowane gwałtowne ruchy mięśni (często w obrębie twarzy, języka lub szczęki)
- Nietypowe zachowanie, zmiany nastroju, omamy wzrokowe lub słuchowe bądź myśli o zrobieniu sobie krzywdy
Powiadom lekarza, jeśli zauważysz u siebie poniższe, mniej poważne działania niepożądane: - Ospałość lub senność
- Ból głowy, problemy ze snem
- Oszołomienie, zawroty głowy lub omdlenie
- Nudności
- Różowe lub czerwone zabarwienie moczu, ciemna barwa potu lub śliny bądź silne pocenie się
|
Jeżeli zauważysz inne działania niepożądane, które Twoim zdaniem są spowodowane zażywaniem tego leku, poinformuj o nich lekarza. W sprawie działań niepożądanych zasięgnij porady swojego lekarza. Możesz zgłosić działania niepożądane Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) pod numerem 1-800-FDA-1088. |