O TYM MUSISZ WIEDZIEĆ: Co zwiększa moje ryzyko upadku? Wraz z wiekiem dochodzi do osłabienia mięśni i zwiększenia ryzyka upadków. Ryzyko jest wyższe u osób, które zażywają leki powodujące senność i zawroty głowy. Bardziej narażone są również osoby cierpiące na zaburzenia widzenia lub problemy ze stawami, mające niskie ciśnienie krwi lub prowadzące siedzący tryb życia. Jak mogę chronić się przed upadkami? Upadki są częstą przyczyną urazów u osób starszych. Aby zapobiegać upadkom, postępuj zgodnie z poniższymi zasadami: - Prowadź aktywny tryb życia. Ćwiczenia fizyczne pomogą wzmocnić mięśnie i poprawić równowagę. Twój opiekun medyczny może zalecić aqua aerobik, spacery lub tai chi. Może również zalecić fizykoterapię w celu poprawy koordynacji ruchowej. Nigdy nie zaczynaj programu ćwiczeń fizycznych bez konsultacji z opiekunem medycznym.
- Zakładaj dobrze dopasowane buty z podeszwami o dobrej przyczepności. Noś buty w pomieszczeniach i na zewnątrz. Zakładaj kapcie, które mają dobrą przyczepność. Unikaj butów na wysokim obcasie.
- Używaj urządzeń pomocniczych w sposób zgodny z zaleceniami. Twój opiekun medyczny może zalecić stosowanie laski lub chodzika w celu ułatwienia zachowania równowagi. Konieczne może się okazać zamontowanie poręczy w łazience w pobliżu toalety lub pod prysznicem.
- Podnoś się do pozycji siedzącej lub stojącej powoli. Pomoże to zachować równowagę i zapobiec upadkom.
- Noś alarm osobisty. Za pomocą tego urządzenia połączysz się z numerem 911, gdy będziesz potrzebować pomocy. Poproś opiekuna medycznego o więcej informacji.
- Lecz swoje choroby. Zgłaszaj się na wszystkie wizyty u swoich opiekunów medycznych. Zgodnie z zaleceniami skonsultuj się z okulistą.
Jak mogę poprawić swoje bezpieczeństwo w domu? - Usuń przeszkody z przejść i korytarzy. Usuń książki, buty i inne przedmioty z korytarzy, przejść i schodów. Usuń ze swojej drogi kable telefoniczne i do lamp, aby nie trzeba było przez nie przechodzić. Dzięki temu się nie potkniesz.
- Usuń wszystkie małe dywaniki lub przyklej je taśmą dwustronną.
- Nie chodź po mokrym podłożu. W kabinie prysznicowej i wannie zamontuj maty antypoślizgowe.
- Zainstaluj jasne oświetlenie w swoim domu. Używaj lamp nocnych, aby oświetlić drogę do łazienki lub kuchni.
- Często używane przedmioty trzymaj na półkach w zasięgu ręki. Unikaj używania stołków ze schodkami.
- Krawędzie schodów pomaluj lub oklej taśmą odblaskową. Poprawi to widoczność schodów.
|
WYRAŻENIE ZGODY NA LECZENIE: Masz prawo do udziału w planowaniu swojego leczenia. Dowiedz się więcej na temat swojej choroby i sposobów jej leczenia. Przedyskutuj opcje leczenia z opiekunami medycznymi, aby móc podjąć decyzję odnośnie do leczenia, które chcesz otrzymać. Zawsze masz prawo do odmowy leczenia. |