O TYM MUSISZ WIEDZIEĆ: Czym jest ropień okołozębowy? Ropień okołozębowy to nagromadzenie ropy wokół zęba lub w jego wnętrzu. Co wywołuje ropień okołozębowy? Ropień okołozębowy jest wywoływany przez bakterie. Bakterie zwykle dostają się do wnętrza zęba, kiedy szkliwo (zewnętrzna część zęba) zostaje uszkodzone w wyniku próchnicy. Bakterie mogą też przedostać się do środka na skutek uszkodzenia zęba, który może być pęknięty lub ukruszony. Ropień okołozębowy wywołać mogą również zabiegi przeprowadzane na zębie lub dziąsłach. Może on także powstać, gdy drobiny jedzenia, które utknęły pomiędzy zębami, pozostaną tam przez długi czas. Co zwiększa ryzyko rozwoju ropnia okołozębowego? - Dolegliwości medyczne, takie jak cukrzyca, zarzucanie kwasu żołądkowego lub choroby osłabiające układ odpornościowy
- Suchość w jamie ustnej lub niewielka ilość śliny
- Palenie papierosów lub picie alkoholu
- Radioterapia głowy i szyi
- Określone leki, takie jak steroidy, leki na alergię lub regulujące ciśnienie krwi
Jakie są oznaki i objawy ropnia okołozębowego? - Ból zęba, chwiejący się ząb lub ząb, który jest bardzo wrażliwy na nacisk lub temperaturę
- Nieświeży oddech, nieprzyjemny smak w ustach i ślinienie się
- Gorączka
- Ból, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł lub obrzęk twarzy oraz szyi
- Ból lub trudności podczas otwierania bądź zamykania ust
Jak diagnozuje się ropień okołozębowy? Opiekun medyczny zbada Twoje zęby i dziąsła. Sprawdzi, czy nie ma tam ropy, zaczerwienienia, obrzęku lub jakiegokolwiek guzka. Może również wykonać następujące procedury: - Badania rentgenowskie jamy ustnej wykażą obecność pęknięć zębów lub nagromadzenia płynu.
- Biopsja igłowa może być użyta do odessania płynu z ropnia. Płyn zostanie wysłany do laboratorium w celu wykonania badań. Mogą one wykazać przyczynę powstania ropnia.
Jak leczy się ropień okołozębowy? Leczenie ma na celu zlikwidowanie ropnia i zapobieżenie powstaniu poważniejszych dolegliwości. - Leki:
- Antybiotyki pomagają leczyć infekcje bakteryjne.
- Ibuprofen lub acetaminofen łagodzi ból i zmniejsza gorączkę. Są dostępne bez recepty. Spytaj swojego opiekuna medycznego, jaki lek będzie odpowiedni dla Ciebie. Spytaj, jaką dawkę i jak często należy przyjmować. Przestrzegaj zaleceń. Nieprawidłowe przyjmowanie tych leków może spowodować krwawienie z żołądka. Ibuprofen może doprowadzić do uszkodzenia nerek. Nie stosuj ibuprofenu, jeśli cierpisz na chorobę nerek, wrzody żołądka lub masz alergię na aspirynę. Acetaminofen może spowodować uszkodzenie wątroby. Nie pij alkoholu podczas przyjmowania acetaminofenu.
- Nacięcie i drenaż to rozcięcie ropnia w celu odprowadzenia ropy. Poproś opiekuna medycznego o więcej informacji.
- Oczyszczenie rany ma na celu odcięcie fragmentu uszkodzonej, martwej lub zakażonej tkanki i ułatwienie gojenia rany.
Jakie są zagrożenia związane z ropniem okołozębowym? Może być konieczne wykonanie zdrenowania ropy więcej niż raz. W przypadku niemożności przyjmowania płynów z powodu bólu i obrzęku może dojść u Ciebie do odwodnienia. Ropień może pęknąć, a infekcja może rozprzestrzenić się na resztę organizmu. Nawet jeśli leczenie zakończyło się pomyślnie, infekcja może pojawić się ponownie. Może nastąpić blokada Twoich dróg oddechowych i problemy z oddychaniem. W zależności od umiejscowienia ropień może rozprzestrzenić się do gardła, na policzek lub twarz. Infekcja może także rozprzestrzenić się we krwi. Może to stanowić zagrożenie życia. Kiedy należy się skontaktować z opiekunem medycznym? - Doszło do nawrotu ropnia.
- Wystąpił u Ciebie uraz, który spowodował pęknięcie zęba.
- Masz pytania lub obawy związane ze swoim schorzeniem lub leczeniem.
Kiedy muszę natychmiast zgłosić się do lekarza? - Odczuwasz silny ból.
- Twoje objawy nasilają się nawet mimo leczenia.
- Występuje u Ciebie krwawienie z ust.
- Nie możesz jeść bądź pić z powodu bólu lub obrzęku.
- Występują u Ciebie problemy z oddychaniem z powodu bólu lub obrzęku.
|
WYRAŻENIE ZGODY NA LECZENIE: Masz prawo do udziału w planowaniu swojego leczenia. Dowiedz się więcej na temat swojej choroby i sposobów jej leczenia. Przedyskutuj opcje leczenia z opiekunami medycznymi, aby móc podjąć decyzję odnośnie do leczenia, które chcesz otrzymać. Zawsze masz prawo do odmowy leczenia. |